Program

Nedan följer hålltiderna och programmet för Bushcraftfestivalen 2018. Snart kommer programmet för nästa festival att publiceras på denna sida.

Fredag
En dag utan föreläsningar och workshops, men med möjlighet till incheckning för besökare under eftermiddagen, samt samkväm på kvällen. Festivalens arbetsgrupp och funktionärer genomför de sista förberedelserna och föreläsare, workshophållare och utställare anländer för monterbygge. På kvällen hålls ett kickoffsamkväm med mingel och levande musik.

10.00-18.00  Alla hjälps åt att iordningställa festivalområdet.
14.00-18.00  Övernattande besökare anländer samt checkar in i informationstältet.
18.00-22.00  Samkväm med branschmingel, och levande musik från Estland, för festivaldeltagare.


Lördag
En heldag med föreläsningar, workshops och utställare.
Under eftermiddagen hålls SM i friktionseld och på kvällen blir det samkväm med mingel och levande musik.

10.00-11.00  Träet i slöjd - Workshop med Nisse Stormlod i Täljhörnan.
10.00-11.00  Chaga/Sprängticka - Workshop med Roland Burk hos BCF Estland.
10.00-12.00  Svampvandring - Workshop med Elle Nikishkova i Skogen.
10.00-12.00  Eld - Workshop med Mattias Norberg på betongplattan bakom ladan.
10.00-12.00  Flintaknackning - Workshop med Karin Stålberg i Skogsbrynet.
10.00-18.00  Mässytan öppen med festivalens alla utställare.
10.30-11.00  Vilsekunskap för barn - Workshop med Harry Sepp på Skogskullen.
11.00-12.00  Ungdomar och friluftsliv - Föreläsning med Babek Toloe på Logen.
11.00-12.00  Spinna garn och nålbindning - Workshop med Liis Burk hos BCF Estland.
11.00-13.00  Smide, slöjd och hantverk - Workshop hos Järnpiller Smide & Hantverk.
11.00-14.00  Fritt täljande i Täljhörnan.
11.00-14.00  Bushcraft med naturen... - Workshop med Karlsson & Forsberg i Skogsbrynet.
11.00-15.30  Torka vild mat - Workshop med Eric Tornblad på Mässytan.
11.00-16.00  Masterclass i skedslöjd - Workshop med Jonas Als hos Woodcraft by Als.
12.00-13.00  Bushcraft i Canada - Föreläsning med Jonathan McArthur på Logen.
12.00-14.00  Växtvandring - Workshop med Paul Kirtley i Skogen.
12.00-14.00  Tillagning av ekollon - Workshop med Pontus Dowchan i Skogsbrynet.
12.00-14.00  Restaurering av yxor och sågar - Workshop med Roland Burk hos BCF Estland.
13.00-14.00  Vattenrening - Föreläsning med Rupert Brown på Logen.
14.00-15.00  Tillverkning av kängvax - Workshop med Erki Vaikre hos BCF Estland.
14.00-15.30  SM i friktionseld 2018 - Tävling på betongplattan bakom ladan.
15.00-16.00  Benhantverk - Workshop med Egge Edussaar-Harak hos BCF Estland.
15.30-16.00  Vilsekunskap för barn - Workshop med Harry Sepp på Skogskullen.
15.30-16.30  Boksignering med Lars Fält, Juha Rankinen och Eric Tornblad i festivalens Infotält.
15.30-16.30  Träet i slöjd - Workshop med Nisse Stormlod i Täljhörnan.
16.00-17.00  Bushcraft i Canada - Föreläsning med Jonathan McArthur på Logen.
16.00-17.00  Eldgörning på ovanligt vis - Presentation med Alvar Sõmer och Janne Loite hos BCF Estland.
16.00-18.00  Primitiv fällfångst - Workshop med Andrew T Price på mässytan.
16.00-18.00  Bushcraft med naturen... - Workshop med Karlsson & Forsberg i Skogsbrynet.
16.00-18.00  Smide, slöjd och hantverk - Workshop hos Järnpiller Smide & Hantverk.
16.30-18.00  Fritt täljande i Täljhörnan.
17.00-18.00  Bära och förvara - Föreläsning med Mikael Åkerman på Logen.
18.00-20.00  Tältbastu hos Bushcraftfestival Estland
18.00-22.00  Samkväm i Stora tältet
18.30-19.00  Estnisk Folkmusik i Stora tältet
19.00-20.00  Medeltida manskör - LyyTyrr i Stora tältet
21.00-22.00  Trubadur - Mika Olavi i Stora tältet


Söndag
En dag med föreläsningar, workshops och utställare. Dagen avslutas med en kort ceremoni för att summera årets festival.

10.00-10.30  Vilsekunskap för barn - Workshop med Harry Sepp på Skogskullen.
10.00-10.30  Chaga/Sprängticka - Workshop med Roland Burk hos BCF Estland.
10.00-11.00  Träet i slöjd - Workshop med Nisse Stormlod i Täljhörnan.
10.00-12.00  Primitiv fällfångst - Workshop med Andrew T Price på mässytan.
10.00-12.00  Torka vild mat - Workshop med Eric Tornblad på Mässytan.
10.00-12.00  Smide, slöjd och hantverk - Workshop hos Järnpiller Smide & Hantverk.
10.00-16.00  Mässytan öppen med festivalens alla utställare.
10.30-11.00  Eldgörning på ovanligt vis - Presentation med Alvar Sõmer och Janne Loite hos BCF Estland.
10.30-12.30  Eld - Workshop med Mattias Norberg på betongplattan bakom ladan.
11.00-12.00  Ungdomar och friluftsliv - Föreläsning med Babek Toloe på Logen.
11.00-12.00  Stöpa ljus - Workshop med Liis Burk hos Bushcraftfestival Estland.
11.00-14.00  Fritt täljande i Täljhörnan.
11.00-16.00  Bushcraft med naturen... - Workshop med Karlsson & Forsberg i Skogsbrynet.
11.00-16.00  Masterclass i skedslöjd - Workshop med Jonas Als hos Woodcraft by Als.
12.00-13.00  Boksignering med Lars Fält, Juha Rankinen och Eric Tornblad i festivalens Infotält.
12.00-13.00  Läderarmband - Workshop med Egge Edussaar-Harak hos BCF Estland.
12.00-14.00  Smygteknik - Workshop med Pontus Dowchan i Skogsbrynet.
13.00-13.30  Vilsekunskap för barn - Workshop med Harry Sepp på Skogskullen.
13.00-14.00  Vattenrening - Föreläsning med Rupert Brown på Logen.
13.00-16.00  Fältbakning - Workshop med Elle Nikishkova i Skogen.
14.00-15.00  Bushcraft i Canada - Föreläsning med Jonathan McArthur på Logen.
14.00-15.00  Träet i slöjd - Workshop med Nisse Stormlod i Täljhörnan.
14.00-16.00  Växtvandring - Workshop med Paul Kirtley i Skogen.
14.00-16.00  Flintaknackning - Workshop med Karin Stålberg i Skogsbrynet.
14.00-16.00  Smide, slöjd och hantverk - Workshop hos Järnpiller Smide & Hantverk.
15.00-16.00  Bära och förvara - Föreläsning med Mikael Åkerman på Logen.
15.00-16.00  Fritt täljande i Täljhörnan.
16.00-16.30  Formellt avslutande av årets festival, i Stora tältet.






Observera att allt ovan ingår i entréavgiften och kan bli ditt för endast 400 SEK!
(Helgpass vuxen. Gäller ej Masterclass).
Läs mer om biljetter genom att klicka HÄR.

Kika även gärna under flikarna: Föreläsare, Workshops och Utställare.




Foto: J. Landolsi


In English